Navigation Menu
I

I <3 NY

By on Paź 20, 2016 in Ameryka Północna, Inspiracje, Nowy Jork, Różne, USA | 0 comments

Kiedy chodziłam jeszcze do szkoły zawsze powtarzałam, że pojadę do Nowego Jorku. Skąd mi się pojawiła ta myśl? Dlaczego chciałam go zobaczyć? Powodów było wiele, a przez lata pojawiały się nowe i nowe.

NBA

Zawsze uwielbiałam koszykówkę i od kiedy pamiętam, chciałam zobaczyć mecz NBA „na żywo”. Oczywiście mogłam zobaczyć ten mecz w wielu innych miastach, ale jakoś szczególnie działała na mnie magia Madison Square Garden i New York Knicks, tutaj przecież grał Patrick Ewing!

Pamiętam jak jeszcze w podstawówce oglądałam mecze z zapartym tchem, a na Gwiazdkę od rodziców dostałam grę komputerową NBA i męczyłam ją bez opamiętania (*kto wie o co chodzi? – „illegal defence”).

Realizacja i tego marzenia wymagała wyjazdu do NY.

 

 1. 1. Żeby się bardziej zmotywować bilety można kupić wcześniej tutaj.
 2. 2. Tutaj, na stronie Madison Square Garden sprawdzicie sobie dokładnie które miejsca wybrać, jak jest ustawiona sala, a nawet zaplanować, co zjecie w przerwie meczu 🙂
 3. 3. Jeszcze mało? Poczytajcie sobie o ligowych newsach tutaj.

Książek, przez które przewija się Nowy Jork lub w których jest on głównym bohaterem jest całe mnóstwo.

 1. 1. Uwielbiam przewodniki Wiedzy i Życia, nie inaczej i tym razem, polecam „Nowy Jork” – ulica po ulicy! Znajdziecie tu ciekawe opisy architektury, tras spacerowych i wszystkich ciekawych i wartych zobaczenia miejsc.
 2. 2. Kamila Sławińska „Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny.” Autorka pokazuje miasto oczami osoby, która wyemigrowała tu przed laty i musiała sobie Nowy Jork oswoić.
 3. 3. Magdalena Rittenhouse „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero.” Pasjonująca wyprawa po ulicach miasta, ale też podróż w czasie, głęboko sięgająca do historii, spowoduje, że zechcecie się tam przenieść jak najszybciej.
 4. 4. Patti Smith „Poniedziałkowe dzieci”. Patti Smith nie trzeba chyba przedstawiać. Opowieść o miłości na tle niezwykle fascynującego Nowego Jorku lat 60. i 70.
 5. 5. Jeszcze jedna książka dotycząca tego samego, niezwykle barwnego okresu – Victor Bockris „Andy Warhol. Życie i śmierć.” Świetna biografia legendy popartu i wspaniały portret całego pokolenia, w tle Nowy Jork.
 6. 6. Znajdź i dodaj swoją ulubioną pozycję.

I znowu, filmów kręconych w Nowym Jorku jest mnóstwo, a wiele z nich powoduje, że chcemy chociaż przejść się tymi ulicami, którymi chodzili ich bohaterowie, poniżej mój subiektywny wybór.

 1. 1. „Śniadanie u Tiffany’ego” (1961) z cudowną Audrey Hepburn, piękna opowieść o miłości z Nowym Jorkiem w tle.
 2. 2. „Ojciec Chrzestny” cz. I i cz. II (1972 i 1974) opowieść o nowojorskiej mafii, której nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Film kręcony był w dzielnicy „Little Italy” na Manhattanie, dzisiaj dzielnica ta staje się coraz mniejsza, ponieważ pochłania ją ekspansywne „China Town”.
 3. 3. „Kiedy Harry poznał Sally” (1989) i słynna scena z Meg Ryan w Kat’z Deli 😉
 4. 4. „Leon Zawodowiec” (1994) Jean Reno oraz Natalie Portman idący przez ulice NY.
 5. 5. „Zakochany Nowy Jork” (2008) – Nowy Jork  i kilka historii w których ludzie szukają miłości, albo już ją znaleźli.
 6. 6. Nie ma Nowego Jorku bez filmów Woody Allena. Miasto oczami reżysera zobaczymy w wielu z nich, a moje ulubione to „Manhattan” (1979), „Tajemnica Morderstwa na Manhattanie” (1993) i „Jej Wysokość Afrodyta” (1995).
 7. 7. „Słomiany wdowiec” (1955) niezapomniana Marylin Monroe w białej sukience, podwiewanej przez wyciąg powietrza w metrze.
 8. 8. „Dziecko Rosemary” (1968) horror nakręcony przez Romana Polańskiego, główni bohaterowie mieszkają w Dakota Building przy Central Parku (mieszkał tam John Lennon).
 9. 9. Tutaj też na pewno dodasz coś od siebie

A co z odpowiedzią na proste a wręcz banalne, zdawałoby się, pytania:

 1. 1. Czy te wieżowce są na prawdę takie wysokie?
 2. 2. Czy NY serio nie zasypia nigdy?
 3. 3. Czy Times Square poraża światłami?
 4. 4. I czy 5. Aleja jest elegancka?
 5. 5. Co dobrego zjem w Chinatown a co czeka w Little Italy?
 6. 6. Którą sztukę wybrać na Brodwayu?
 7. 7. Czy w Chelsea odnajdę najlepszy jazz?
 8. I jeszcze setki innych pytań…
 1. 1. Inspiracji szukam też na blogach. Baaardzo podobają mi się „Opowieści o Nowym Jorku” do których możecie zajrzeć tutaj. Ciekawostki, fakty, piękne zdjęcia w jednym!
 2. 2. Kolejny, to Little Town Shoes, widać, że stworzony z pasją i miłością do Nowego Jorku. Jego autorka – Magda, jest licencjonowanym przewodnikiem po Nowym Jorku. Link do bloga tutaj.
 3. 3. Warto zajrzeć też na oficjalną stronę – przewodnik po NY, a możesz zrobić to tutaj.

Myślę, że każdy znajdzie powód dla którego warto zobaczyć miasto, które nigdy nie zasypia.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This