Navigation Menu
Magiczna Wenecja

Magiczna Wenecja

By on Lut 24, 2019 in Europa, Świat, Wenecja, Włochy | 0 comments

Każde miasto, nie tylko Wenecja, pokaże Ci najwięcej, jesli poświęcisz mu trochę czasu. Zawsze lubiłam zwiedzać, ale coraz częściej łapię się na tym, że oglądanie zabytków jest równie ważne, jak to, zeby pokojnie powłóczyć się uliczkami, mieć chwilę na delektowanie się pyszną kawą czy innymi przysmakami. Mieć możliwość obserwowania ruchu ulicznego, turystów, mieszkańców.

Dlatego dzisiaj pokażę Wam, co mi się spodobało w Wenecji, i co moim zdaniem trzeba zobaczyć.

1. MOST RIALTO

Nie ominiecie go, idąc od informacji turystycznej/przystanków autobusowych/dworca kolejowego w kierunku Placu Św. Marka. Jest to najstarszy most (i do roku 1854 jedyny) most na Canal Grande. Ma 48 metrów długości, a z niego rozciąga się fantastyczny widok na transport wodny środkiem miasta. Obecnie na Canale Grande są 4 mosty. Canale Grande to cieśnina która dzieli miasto na dwie części, każda po 3 dzielnice. Jego szerokość waha się pomiędzy 30 a 60 metrów, a głębokość sięga nawet 6 metrów.
Wstęp bezpłatny.

2. PLAC ŚW. MARKA

Centralny punkt Wenecji i jedna z najważniejszych atrakcji to Plac Św. Marka, a wraz z nim:

 • Pałac Dożów
 • Bazylika Św. Marka
 • Wieża Zegarowa
 • Dzwonnica Św. Marka
 • Budynki Ala Napoleonica w których znajduje się kilka muzeów, z których polecam Muzeum Archeologiczne z kolekcją greckich i rzymskich rzeźb
 • przystań z gondolami

Wstępy do muzeów są płatne, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w kartę Venezia Unica, która pozwoli wam nieco zaoszczędzić – o karcie i innych aspektach organizacyjnych wycieczki do Wenecji pisałam tutaj. A żeby poczytać o godzinach otwarcia muzeów oraz aktualnych wystawach zajrzyjcie tutaj.

Wokół Palcu Św. Marka zobaczymy budynki nowej i starej Prokuracji (czyli budynki przeznaczone dla rozrastającego się urzędu prokuratury), obecnie w podcieniach budynków znajdziemy sporo kawiarni, z których najbardziej popularna jest „Cafe Florian”. Co znamienne, horrendalne ceny, zwłaszcza w ogródkach tych kawiarni, powodują, że nie ma w nich tłumu klientów. Ale może właśnie w czasie podróży warto raz zatrzymać się i w takim miejscu? Do menu „Cafe Florian” możecie zajrzeć tutaj.

Osobiście byłam Placem Św. Marka zachwycona i wracaliśmy tu kilkakrotnie w czasie pobytu w Wenecji, krótko przed przyjazdem tutaj miałam sen, w którym zobaczyłam całe miasto z lotu ptaka. I po przyjeździe stwierdziłam, ze śniło mi się dokładnie w ten sposób, w jaki je zobaczyłam. Wspaniała architektura, rozmach, kanały, łódki i gondole, wszystko to sprawia, ze Wenecja jest magiczna.

3. MOST WESTCHNIEŃ

Pone dei Sospiri, czyli przepiękny, zbudowany z białego kamienia Most Westchnień, jeden z najbardziej znanych we Włoszech i chyba na całym świecie, nosi w sobie, w sumie, smutną historię – z niego spoglądali więźniowie po raz ostatni na swoje miasto, idąc z Pałacu Dożów do więzienia, wzdychając przy tym, stąd niecodzienna nazwa.

O moście, jako o atrakcji, którą trzeba zobaczyć piszę osobno, ale jest ona częścią Pałacu Dożów, więc nie potrzebne są osobne bilety – jeśli nie zwiedzacie Pałacu w środku, można zobaczyć most również skręcają w Placu Św. Marka w Riva degli Schiavoni.

4. GONDOLA

Powiem szczerze, myślałam, ze w ogóle z tej atrakcji nie skorzystam. Ale okazało się, ze to była jedna z najwspanialszych atrakcji Wenecji! Jeśli spytasz o cenę a ona Cię nie przerazi, to upewnij się czy dobrze zrozumiałeś gondoliera. Cena jest zawsze podawana za całą gondolę, 30 minut to wydatek rzędu 80€. Ale naprawdę warto.

Wcześniej czytałam, że w ciągu dnia jest tłok, ze gondole pływają w korku, ale osobiście się z tym nie spotkałam. Nawet mimo trwającego karnawału, nie było problemu, a sama przejażdżka wcześniej ustaloną trasą była niesamowicie relaksująca.

5. BAZYLIKA SANTA MARIA DELLA SALUTE

Najpiękniejsza barokowa budowla Wenecji została wzniesiona w podziękowaniu za zakończenie epidemii dżumy w XVII wieku, w której zginęła 1/3 mieszkańców miasta. Budowa bazyliki trwała 50 lat. Można w niej podziwiać dzieła Tycjana i Tintoretta.

Bazylikę, w godzinach jej otwarcia, można odwiedzić bezpłatnie, ale wstęp do części, w której znajdują się dzieła wielkich malarzy kosztuje 4€.

Godziny otwarcia kościoła:

 • od poniedziałku do soboty: 9:30-17:30
 • niedziele: 9:30-12:00 i 15:00-17:30

6. KOLEKCJA PEGGY GUGGENHEIM

Kolekcja Peggy Guggenheim to miejsce wyjątkowe, nie tylko dla sztuki włoskiej ale i światowej sztuki I połowy XX wieku. Zlokalizowane jest w dawnym domu Peggy Guggenheim, Palazzo Venier dei Leoni, na Canale Grande. Muzeum prezentuje osobista kolekcje Peggy Guggenheim, ogród rzeźbiarski oraz wystawy czasowe.

Na temat aktualnych wystaw przeczytacie tutaj, a bilety wstępu, jeśli nie korzystacie z Venice Card, kupicie tutaj.

W ogrodzie rzeźb bardzo spodobało mi się drzewo życzeń autorstwa Yoko Ono – pod drzewem oliwnym były przygotowane karteczki i ołówki, każdy mógł napisać życzenie i przyczepić je do drzewa. Oprócz tego w muzeum można zobaczyć Miro, Kandinsky’ego, Picassa, Duchampa, Dali czy Magritte, oraz wielu innych autorów. Zdecydowanie polecam!

7. LA FENICE

Teatr operowy La Fenice, jako jeden z najwspanialszych we Włoszech, jest wart polecenia fanom muzyki klasycznej. Jego nazwa nawiązuje do mitycznego feniksa, który odradzał się z popiołów. Feniks jest symbolem tego teatru.

Jeśli chcecie poczytać o aktualnym repertuarze albo kupić bilety, to zajrzyjcie tutaj.

8. PO PROSTU SPACER

Tak, jak już wczesniej wspominałam, trzeba znaleźć czas żeby choć trochę powłóczyć się bez celu wąskimi uliczkami i odkryć Wenecję po swojemu: kapliczki, mikroskopijne podwórka, mniejsze i większe mosty. Podobno Wenecja położona jest na 118 wyspach, ma około 400 mostów…

Na koniec kilka ciekawostek:

 1. Pewnie nie wiecie, ze pierwsze getto powstało właśnie w Wenecji w XVI wieku w czasie Republiki Weneckiej, chociaż restrykcje i ograniczenia dla ludności żydowskiej istniały już wcześniej. Samo słowo „getto” oznaczało teren starej odlewni. Było ono domem dla 5 tysięcy Żydów. Dzisiaj na terenie dawnego getta mieszka niespełna 500 mieszkańców narodowości żydowskiej. Znajduje się tu synagoga, jesziwa (rodzaj szkoły talmudycznej), trochę sklepów.
 2. Wenecja kocha koty! Wyobraźcie sobie, że przybyły one do Wenecji z Bliskiego wschodu, ale zadomowiły się na dobre i uchroniły miasto przed inwazją szczurów i myszy, za co wenecjanie są im bardzo wdzięczni. Nieliczne koty są bezdomne, raczej mieszkają z rodzinami, a w przeszłości miały one nawet swoje specjalne opiekunki zwane „le mamme di gatti” które przygotowywały zwierzętom ekskluzywne spaghetti z małżami.
 3. Zerknijcie w google maps – Wenecja widziana z góry ma kształt ryby!
 4. Gondolierem nie każdy może zostać – przede wszystkim musi być to tradycja rodzinna, egzaminy zdaje tylko kilku gondolierów rocznie.
 5. Spacerując koniecznie odkryj jedną z najwęższych uliczek i odwiedź naprawiających gondole na Placu di San Trovaso lub jedno z wielu mniejszych muzeów lub wystaw.

Wenecja mnie oczarowała 🙂 jest piękna, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że ilość turystów przyjeżdżających corocznie sprawia, ze autentyczność tego miejsca zaczyna znikać.

W kolejnych postach zajrzymy jeszcze na Murano i Burano oraz pogadamy, jak zwykle o jedzeniu.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This