Navigation Menu
Szkło i koronki czyli Murano i Burano

Szkło i koronki czyli Murano i Burano

By on Mar 3, 2019 in Europa, Świat, Wenecja, Włochy | 0 comments

Będąc w Wenecji koniecznie trzeba zajrzeć także na sąsiednie wysepki. Mój wybór był dość oczywisty, dwie najbardziej znane z wysp w pobliżu Wenecji to Murano i Burano.

Można się na nie dostać tramwajem wodnym nr 4 (na Murano) lub 12 (na Murano i dalej na Burano).

Bardzo polecam taką krótką wycieczkę, ponieważ klimat panujący na wysepkach jest niesamowity i zupełnie odmienny od gwarnej Wenecji.

MURANO

Pierwszą z odwiedzonych przez nas wysp było  Murano, czyli wyspa słynąca z  wytwarzania artystycznego szkła. 

Od razu po dopłynięciu czuję, że jest tu zupełnie inaczej niż w Wenecji, turystów znacznie mniej, większy spokój. Murano jest położone aż na 7 maleńkich wysepkach połączonych, oczywiście mostami.

Szkło na wyspie wytwarzane jest od VIII wieku, w wyjątkowy sposób, używając do jego zdobienia określonego wzornictwa i kolorów. Na Murano spotkacie wiele fabryk szkła, które można zwiedzać i dokonać tam wyjątkowych zakupów. Są też sklepy z biżuterią z artystycznego szkła, ale najfajniejszym prezentem z Murano będą kolorowe szkiełka oraz ramka z obrazem, który szkłem trzeba wykleić – sklepików dla artystów, zajmujących się tego typu sztuką jest mnóstwo.

Co warto zobaczyć na Murano? Ja polecam następujące atrakcje:

  1. Muzeum Szkła – zobaczymy w nim historię wytwarzania szkła Murano oraz niesamowite eksponaty od małych figurek po ogromne żyrandole – po detale dotyczące godzin otwarcia i cen biletów – zajrzyj tutaj
  2. Faro di Murano – latarnia morska wybudowana w 1934 roku
  3. Fabryka szkła, sklepiki z biżuterią i wyrobami artystycznymi – nie nabyłam co prawda wielkiego żyrandola, ale za to urocze błękitne kolczyki 😉
  4. Spacer ulicami miasteczka, na których można znaleźć wiele wspaniałych rzeźb ze szkła

BURANO

Z Murano vaporetto numer 12 wyruszyliśmy w kierunku Burano. Z roztargnienia, zamiast popłynąć na główny przystanek Burano, wysiedliśmy na Mazzorbo. Okazało się, że była to bardzo fajna pomyłka, spacerem przeszliśmy pomiędzy małymi kolorowymi domkami do centrum, prawie nikogo nie spotykając – to fantastyczny pomysł na spacer. 🙂

Burano jest położone ok. 7 km od Wenecji, a dopłyniemy tu w 1 godzinę i 15 minut.

Burano słynie z koronek, które rozsławiła na cały świat żona jednego z dożów. Do dzisiaj istnieją tutaj szkoły wytwarzania koronek.

Historię powstania pierwszych koronek na Burano opowiada legenda. Pewien młody rybak popłynął na połów ryb, wypatrzyły go piękne syreny, które zaczęły młodzieńca kusić, ale młodzieniec oparł się wdziękom syren. I one postanowiły go za to wynagrodzić: machnęły ogonami i z morskiej piany powstał, dla narzeczonej owego rybaka, piękny koronkowy welon. Do dziś każda panna młoda chce mieć tak piękny welon, ale musi go sobie sama przygotować.

Wysepka słynie również z przepięknych kolorowych domów. Co pół roku ich fasady są odnawiane, a o kolorach decyduje Rada Miasta. Z tymi kolorami wiąże się również zabawna historia: żony rybaków malowały domy na wyraźne kolory, aby Ci w czasie mgły mogli bez problemu trafić do domu. Rybacy z kolei malowali na takie same kolory domy od podwórza, żeby po popijawie z kolegami też bez problemu trafić do domu.

Jak będziecie na Burano zobaczcie koniecznie:

  1. Muzeum Koronek – szczegóły dotyczące otwarcia, cen biletów i aktualnych wystaw znajdziecie tutaj
  2. Piazza Galuppi będąc w Muzeum Koronek, jesteście również na tym głównym placu Burano,
  3. Spacer uliczkami pełnymi kolorowych domków i ciekawskich kotów.

Jeśli spędzacie w Wenecji kilka dni, jeden poświęćcie koniecznie na zwiedzanie innych wysp. Mają zupełni inny klimat, jakiś taki spokój i ciszę, po zatłoczonych uliczkach Wenecji na pewno się to przyda. Pierwsze kroki w Burano przygoniły mi do głowy myśl, że…mogłabym tu mieszkać. A na pewno bardzo chciałabym posiedzieć nad jednym z uroczych kanałów.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This