Navigation Menu
Moje filmy lutego 2019

Moje filmy lutego 2019

By on Mar 10, 2019 in Różne | 0 comments

Dzisiaj wpis w trochę innym klimacie. Chyba jestem kinomanką. Uwielbiam chodzić do kina, uwielbiam kiedy gaszone są światła i czuje się tą lekką ekscytację „co będzie?”. Tak mam od dziecka, kiedy chodziliśmy do kina na tzw. „poranki” czyli wyświetlane do południa bajki dla dzieci. „Konika Garbuska” widziałam chyba z 17 razy! Mój tato mógł się przynajmniej wyspać 😀

Obecnie staram się chodzić do kina chociaż raz w tygodniu, oczywiście czas nie zawsze na to pozwala, ale staram się.

Dzisiaj opowiem Wam, jakie filmy obejrzałam w lutym 2019.

AGA
dramat

reżyseria: Mirko Lazarov
scenariusz: Mirko Lazarov, Simeon Ventsislavov
produkcja: Francja, Niemcy, Bułgaria
czas trwania: 1 godzina 36 minut
rok produkcji: 2018

Film opowiada trudną historię Nanooka i Sedny, którzy mieszkają gdzieś na północy Jakucji, pośród lodu i śniegów. Mają oni dwójkę dzieci: syna i córkę, którzy dorośli i wyprowadzili się do miasta. Starsi już rodzice żyją w skrajnie trudnych warunkach, dokuczają im mrozy  wichury, jedzą tylko to co uda się upolować, nie mają dostępu do elektryczności czy opieki medycznej. Dowiadujemy się, że ojciec z córką się pokłócili i się do siebie nie odzywają. Raz na jakiś czas do rodziców przyjeżdża, na śnieżnym skuterze, syn. Opowiada, że siostra pracuje w kopalni diamentów. Sedna choruje, ale swoją chorobę przed wszystkimi skrzętnie ukrywa. Po pewnym czasie umiera. Wtedy Nanook postanawia odszukać córkę.

Przepiękny film, wspaniałe ujęcia lodowego krajobrazu. Ale ten film to przede wszystkim opowieść o trudnych relacjach z bliskimi. O tym jak niepotrzebnie żywimy urazy zapominając o tym, że nie jesteśmy wieczni oraz o tym co jest w życiu najważniejsze.

Moja ocena: 7/10

ZABAWA, ZABAWA
dramat

reżyseria: Kinga Dębska
scenariusz: Kinga Dębska, Mika Dunin
produkcja: Polska
czas trwania: 1 godzina 28 minut
rok produkcji: 2018

„Zabawa, zabawa” to film o piciu kobiet. Chociaż o tym problemie mówi się ostatnio coraz więcej, to jednak wciąż jest to jednak trochę temat tabu. Kobietom „nie wypada” więc się dobrze kamuflują.

Film opowiada historię 3 kobiet: młodej studentki, która zaczyna swoją karierę zawodową, będącej u szczytu kariery pani prokurator oraz znanej i poważanej lekarki, wszystkie te kobiety, tak różne łączy jedno – problem z alkoholem. Obserwujemy jak alkohol wpływa na pracę, życie rodzinne i osobiste

Bardzo dobry scenariusz i do tego genialnie zagrany.

Mocne, dobre kino.

Moja ocena: 7/10

ANIOŁ
biograficzny, dramat

reżyseria: Luis Ortega
scenariusz: Luis Ortega, Rudolfo Palacios, Sergio Olguin
produkcja: Argentyna, Hiszpania
czas trwania: 1 godzina 55 minut
rok produkcji: 2018

„Anioł” w luźny sposób nawiązuje do historii seryjnego mordercy Carlosa Robeldo. Jest Buenos Aires, lata 70-te, poznajemy młodego chłopaka, Carlita, o urodzie cherubina – blond loki, śliczna buzia, po prostu aniołek. Tymczasem ten aniołek, nie ma żadnych barier moralnych, nie uznaje prawa własności, a z powodu zaangażowania i wewnętrznej beztroski zostaje złodziejem doskonałym. Okrada bogate domy, sklepy, aż pewnego dnia poznaje przestępcę – Ramona. Ramon i jego rodzina uczą Carlita strzelać i od tej chwili stanie się on również mordercą.

Reżyser w niesamowity sposób pokazuje skomplikowaną naturę Carlita. Pewnie o jego postępowaniu moglibyśmy powiedzieć, ze jest nieobliczalny, ale on po prostu bawi się tym co robi, oddaje się temu w 100%. Nie kradnie dla zysku, pieniądze i kosztowności rozdaje, morderstwa zdarzają się przypadkiem. Z jednej strony Carlito jest bezczelny i cyniczny, z drugiej jest niewinny i delikatny.

Wychodząc z kina, mimo, ze film opowiada o przestępcy, czujemy że trzeba żyć z pasją i na 100%. Z uczuciem, że do wszystkiego potrzebna jest właściwa motywacja i zaangażowanie.

Moja ocena: 9/10

KAFARNAUM
dramat

reżyseria: Nadine Labaki
scenariusz: Nadine Labaki, Khaled Mouzanar, Michelle Kesrouani, Jihad Hojeily
produkcja: USA, Liban
czas trwania: 2 godziny
rok produkcji: 2018

Film opowiada o 12-letnim chłopcu, o imieniu Zain, który mieszka w zaniedbanej części Bejrutu. Chłopca poznajemy w momencie, kiedy decyduje się on pozwać swoich rodziców za to że się urodził. Pomiędzy zeznaniami świadków poznajemy historię Zaina.

Zain i jego siostry od najmłodszych lat jest zmuszeni są do zarabiania na swoje utrzymanie. Zain nie chodzi do szkoły, musi zadbać o siebie i rodzeństwo. Ale nim nikt się nim nie opiekuje, to on jest zmuszony opiekować się rodziną. Ucieka z domu, kiedy okazuje się, ze rodzice postanawiają wydać jego młodsza o rok siostrę, za lepiej sytuowanego, dużo starszego, sklepikarza.

Wyjeżdża do innej miejscowości, gdzie poznaje Rahil, która jest nielegalną emigrantką i samotnie wychowuje małe dziecko. Rahil zabiera Zaina do swojego domu, który tak na prawdę jest metalową budą zamykaną na kłódkę. Chłopiec opiekuje się jej synkiem Yonasem i tworzy sobie namiastkę domu. Jednak pewnego dnia Rahil znika. Jak się później okazuje – została aresztowana. Chłopcy zostają zostawieni sami sobie. Zain jest u kresu wytrzymałości.

Kiedy wraca do domu, okazuje się, że jego ukochana siostra nie żyje, zmarła z powodu komplikacji przy porodzie. Chłopak rzuca się z nożem na jej męża. Trafia do więzienia.

Siła tego filmu tkwi w tym, ze zdajemy sobie sprawę, ze Zain jest wyjątkowy, ale takich dzieci jak on są tysiące, a my żyjąc na tym cywilizowanym świecie tak na prawdę nie robimy nic, żeby im pomóc. Tysiące dzieci są zmuszone do pracy żeby przeżyć i żeby utrzymać swoich najbliższych, są ponad swój wiek dojrzałe.

Nie pamiętam kiedy ostatnio tak płakałam po filmie. Ciężko było się uspokoić.

P.S.
W oscarowej rozgrywce kibicowałam „Zimnej Wojnie”, która bardzo mi się podobała. Ale uważam, że to właśnie „Kafarnaum” na niego zasłużyło, chociaż przemknęło niezauważone. Szkoda.

Moja ocena: 10/10

Luty tego roku obfitował po prostu w dobre filmy. Każdy był wyjątkowy, niesamowity i jedyny w swoim rodzaju.

Mam nadzieję, ze chociaż trochę zachęcę Was do ich obejrzenia.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This