Navigation Menu
Majorka – wyprawa po słońce – informacje praktyczne

Majorka – wyprawa po słońce – informacje praktyczne

By on Mar 31, 2019 in Europa, Hiszpania, Majorka, Świat | 0 comments

Informacje ogólne

Dlaczego i czy w ogóle warto wybrać się na Majorkę? Oczywiście, ze warto, ale wcześniej dobrze jest wyraźnie sobie zdefiniować czego oczekujemy od pobytu na tej pięknej wyspie i pod tym kątem wybrać lokalizację dokładną lokalizację i termin wyjazdu. Na Majorce znajdzie się miejsce dla wszystkich – i dla amatorów spokojnego wypoczynku i wyznawców dyskotekowego szaleństwa.

Majorka jest największą z wysp archipelagu Balearów. W skład archipelagu wchodzi około 200 wysp i niezamieszkałych wysepek. Oprócz Majorki ważnymi wyspami są: Minorka, Ibiza, Formentera oraz Cabrera.

Powierzchnia Majorki to 3640 km2,  a jej ludność to ok. 850 000 mieszkańców. Stolicą wyspy i zarazem całych Balearów jest Palma de Mallorca – to właśnie tutaj znajduje się jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie.

Majorka na pewno zaskoczy nas różnorodnością. Piaszczyste plaże na południu wyspy, strzeliste klify na wybrzeżu północnym wraz z górskim łańcuchem Sierra de Tramuntana, którego najwyższy szczyt – Puig Major – ma wysokość 1445 m n.p.m. Warto dodać, ze na wyspie znajduje się ponad 4 tysiące (!) jaskiń.

Pogoda

Która pora roku jest najlepsza na pobyt na Majorce? A to zależy co jest dla Was najważniejsze. Jeśli plażowanie to najlepszy czas jest od maja do końca października. Ja wybrałam pobyt w październiku, ponieważ temperatury lata są dla mnie w Hiszpanii zbyt wysokie.

Powtórzę za portalem www.wakacje.pl temperatury na Majorce, w ciagu roku wyglądają tak:

Tak jak widać na powyższym diagramie – na Majorkę warto wybrać się przez cały okrągły rok, poza sezonem chociażby po to żeby pozwiedzać wyspę, jeżdżąc na rowerach.

Przylot

Na Majorkę polecimy z Polski liniami Ryanair, z Berlina EasyJetem, ale warto sprawdzać rejsy czarterowe.

NA lotnisku możemy wynająć samochód, skorzystać z taxi, lub do miejsca docelowego pojechać autobusem:

  • do Palmy kursuje linia 1
  • do El’Arenal – najbardziej popularnej plaży – linia 21

Oczywiście jest więcej autobusów, które z lotniska kursują do odleglejszych zakątków wyspy, a wszystkie informacje znajdziecie tutaj. Autobusy kursują z reguły mniej więcej co 15 minut, a bilet kosztuje 5,-€.

Jeśli wykupujemy pakiet przelot+hotel w biurze podróży, często transfer z/na lotnisko zawarty jest w cenie.

Komunikacja na wyspie

Po wyspie możemy poruszać się na wiele sposobów:

  • autobusy – bardzo dobrze rozwinięta sieć, autobusy kursują często. Bilety autobusowe po Palma de Mallorca kosztują 1,50€ i można je kupić u kierowcy autobusu, karnety 10-cio przejazdowe można nabyć w kioskach (Tobaccos), więcej o rozkładzie jazdy można przeczytać tutaj.
  • kolej – nie jest zbyt popularna i swoim zasięgiem obejmuje tylko 77km. Jedna z tras to Inca-Manacor-SaPobla druga to wyprawa zabytkowym tramwajem/kolejką wąskotorową z Soller aż do Palmy (będę pisała o tym w kolejnych postach). Więcej informacji o kolei znajdziecie tutaj, a o zabytkowym tramwaju tutaj.
  • wynajęcie auta – to dobre rozwiązanie na Majorce, drogi są dość dobre, chociaż czasem bardzo kręte, ale za to autem, bez problemu możemy zwiedzać najodleglejsze zakątki wyspy,
  • rower – na Majorce istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych, nie ma też problemu z wypożyczeniem dwóch kółek (mapa dróg rowerowych poniżej).

W której części wyspy najlepiej mieszkać?

Tutaj po raz kolejny musicie odnieść się do swoich preferencji:

Plaże na południu wyspy, położone położone w pobliżu Palmy, czyli El Arenal oferują oprócz plaży typowe rozrywki dla plażowiczów w tym głośne dyskoteki i niższej jakości hotele (niższej ponieważ te plaże zostały zagospodarowane jako pierwsze, dominują hotele ***), „gwiazdkowe” kompleksy umiejscowiły się po drugiej stronie Palmy, oraz we wschodniej części wyspy, należą do nich, np. Magaluff, Peguera, Cala D’or lub Cala Millor.

Można też poszukać lokalizacji agroturystycznych wewnątrz wyspy.

To na tyle informacji praktycznych dotyczących Majorki – za tydzień, napiszę Wam bardziej szczegółowo o atrakcjach wyspy i o tym co warto zobaczyć, jeśli już tylko wystarczająco wypoczniecie na plaży 😉

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This