Navigation Menu
Na leżaku w Hurghadzie

Na leżaku w Hurghadzie

By on Mar 19, 2016 in Afryka, Egipt | 0 comments

Ciągle powtarzam, że na wyjeździe „na leżak” można się wynudzić. Ale moje wyjazdy do typowo wypoczynkowych miejscowości, nigdy do takich jednak nie należą 🙂 Zawsze przed wyjazdem dużo czytam o tym gdzie i w jaki sposób można zagospodarować sobie aktywnie czas.

Nie inaczej było z wyjazdem do Egiptu.

Fajny hotel, all inclusive, tylko ile ja wytrzymam na leżaku? No, nie długo… Przyznam się, że nie znoszę zbyt dobrze upałów, więc na termin pobytu wybrałam luty, a i tak, jak dla mnie było bardzo gorąco (w ciągu dnia ok. 26 stopni) i oczywiście, pomimo upału, zaplanowałam w miarę intensywny pobyt.

Podróż do Hurghady była bezproblemowa, lot czarterowy trwał ok. 4 godzin. Poniżej kilka wskazówek praktycznych.

Dokumenty

W Egipcie będzie nam niezbędny paszport, który jest ważny przez przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Wizę turystyczną zakupimy bezpośrednio na lotnisku (ostatnio kosztowała 25$).

Czas

Czas w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce to +1 godzina.

Waluta

Odwieczny problem: ile zabrać ze sobą pieniędzy? Wszystko zależy od tego jak bardzo umiecie odmawiać ulicznym sprzedawcom 😉 da się wydać każdą ilość. Ja miałam ze sobą 800 $ na dwa tygodnie i trochę przywiozłam z powrotem. Dlaczego dolary? Dlatego, ze najłatwiej je wymienić na funty egipskie i mają najlepszy kurs. Ale należy pamiętać o tym, że muszą to być „nowe dolary”, a do tego niezniszczone. Warto zabrać ze sobą małe nominały, w tym także ubezpieczyć się w plik jednodolarówek (Egipcjanie bardzo nie lubią monet). Nie wymieniajmy od razu całej gotówki, bo na prawdę nie wiemy ile będzie nam potrzebne, a można to zrobić w prawie każdym hotelu.

Ceny w Egipcie są dla nas dość niskie, ale pamiętajmy, że i tak zawsze trzeba się targować. Z jednej strony dlatego, że ceny zawsze są zawyżane, a z drugiej po prostu dlatego, że jest to jeden ze zwyczajów powszechnie tutaj panujących.

Zachowanie

Pamiętajmy, że Egipt jest państwem islamskim i mimo wszystko dość konserwatywnym. Żeby nie wzbudzać niepotrzebnego zainteresowania warto ubierać się skromnie, a stroje kąpielowe i inne skąpe stroje zostawić na plażę lub zakładać ewentualnie w granicach hotelu.

Warto zachowywać się bez zbędnej arogancji – ale to chyba przyda się bez względu na długość i szerokość geograficzną 😉

Przestrzegajmy lokalnych zwyczajów np. dotyczących wejścia do świątyni (nie wolno przeszkadzać w modlitwie, kobiety mogą być poproszone o przykrycie głowy – chusty są zazwyczaj dostępne przy wejściu do meczetu, a wszyscy muszą zdjąć obuwie i pozostawić je przed wejściem).

Przestrzegajmy też zakazów np. jeśli obowiązuje zakaz fotografowania w ogóle lub fotografowania z fleszem, to po prostu tego nie róbmy, ponieważ może to grozić utratą sprzętu fotograficznego albo nawet w skrajnym przypadku problemami z policją.

Napiwki dajemy zwyczajowo w kawiarniach i restauracjach w wysokości 10-15% rachunku, dajemy je także każdej osobie, która coś dla nas zrobiła.

Zdrowie

Przed dolegliwościami żołądkowymi powinno uchronić nas kilka prostych zasad: jedzenie tylko w hotelu oraz picie tylko butelkowanej wody mineralnej (należy sprawdzić czy jest fabrycznie zamknięta). Dobrze jednak zaopatrzyć się w podstawowe leki i środki opatrunkowe, a jeśli nosimy szkła kontaktowe zabierzmy , chociaż na miejscu również można z powodzeniem skorzystać z lokalnych aptek.

Zabierzmy ze sobą okulary przeciwsłoneczne, kremy do opalania z wysokimi filtrami UV oraz czapkę/kapelusz/cokolwiek żeby ochronić głowę przed słońcem.

Zawsze warto wykupić ubezpieczenie!

Żadne konkretne szczepienia nie są wymagane przed wyjazdem do Egiptu.

Sama Hurghada jest miejscowością typowo wypoczynkową, z setkami hoteli, rozciągniętymi wzdłuż pustynnego wybrzeża Morza Czerwonego.

W najzimniejszych miesiącach temperatura powietrza wynosi tutaj 23 – 25 stopni Celsjusza, a woda ma odpowiednio 20 – 22 stopnie. Zimą wieje od morza dość silny wiatr, który powoduje, że noce są bardzo chłodne.

W Hurghadzie nie wybierzecie się na długi spacer brzegiem morza, z takiej prostej przyczyny, że plaże należą do poszczególnych hoteli i są ogrodzone.

Takie drobne niedogodności wynagrodzi na pewno ciepła woda w morzu i to, że czasem można na plaży spotkać ibisa.

Wycieczki fakultatywne:

  1. 1. Quad safari i zachód słońca na pustyni
  2. 2. Snorkowanie lub nurkowanie
  3. 3. Zwiedzanie Hurghady
  4. 4. Kair
  5. 5. Luxor

W czasie pobytu najlepiej urozmaicić sobie czas wycieczkami fakultatywnymi. A tych w ofercie hoteli jest bardzo dużo. Oprócz nurkowania i snorkowania, warto wybrać się na popołudniowy wypad na pustynię. Ale najpiękniejszą wycieczką dla mnie był wyjazd do Luxoru. Dzisiaj wybrałabym wersję dwudniową. Ale myślę, że to jest jeszcze do nadrobienia. Dwa dni spędziłam za to w Kairze.

Zdecydowałam się też na oglądanie zachodu słońca na pustyni, po krótkim rajdzie na quadach. Podczas tego wypadu warto mieć chustę i okulary oraz ubranie szczelnie zakrywające ciało, bo piasek włazi wszędzie!!! 🙂

Oprócz tego spróbowałam snorkowania, chociaż pływanie nie jest tym, co lubię najbardziej na świecie, ale krystaliczna woda, przepiękne rafy i kolorowe rybki po prostu zachwycają.

I oczywiście na wycieczkę po Hurghadzie, która głównie polegała na odwiedzaniu sklepów m.in. z papirusami, perfumami i innymi pamiątkami.

Ważne! Muszelki ze zdjęcia obok wróciły do wody. Pod żadnym pozorem nie wolno wywozić muszli, fragmentów rafy koralowej, roślin itp. Jest to absolutnie zakazane!!!

Wycieczkom do Kairu i Luxoru poświęcę osobne posty.

Co jeszcze można robić w Hurghadzie? Można skorzystać ze wspaniałych SPA, które są w wielu hotelach i wypróbować na własnej skórze zalety tradycyjnej łaźni hammam i wiele innych rewelacyjnych zabiegów.

Można zobaczyć mecz piłki nożnej, jeśli jest możliwość wzięcia udziału w imprezach sportowych, nawet jeśli nie są w randze ekstraklasy, robię to zawsze bardzo chętnie. Tutaj wywołaliśmy trochę zamieszania, ponieważ byliśmy jedynymi obcokrajowcami na trybunach. Mecz był zacięty, natomiast w przerwie obie drużyny odbyły tradycyjną modlitwę.

Można też, w czasie zakupów, ćwiczyć swoje umiejętności targowania się.

Albo, w końcu, poleżeć trochę na leżaku!

Co jeszcze można robić w czasie urlopu w Hurghadzie?

 

  1. 1. SPA
  2. 2. Zakupy – ćwicz się w targowaniu!
  3. 3. Mecz piłkarski
  4. 4. Skorzystaj z animacji w hotelu – naucz się tańca brzucha
  5. 5. A może jednak leżak?

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This