Navigation Menu
Wielkanoc, czyli po co komu Stonehenge?

Wielkanoc, czyli po co komu Stonehenge?

By on Mar 31, 2016 in Uncategorized | 0 comments

Święta są najczęściej synonimem rodzinnych spotkań w garniturach i eleganckich sukienkach, przy suto zastawionym stole, ewentualnie wybierzemy się na popołudniowy spacer (u nas obowiązkowo nad morze). Nie będę rozwodzić się tutaj o tradycjach związanych z wiarą – te wszyscy znamy.

Nasza świecka tradycja, każe nam wyruszyć zawsze gdzieś w drogę. Na krótko, ale zawsze. Może też być przy okazji kawa i hot dog na Orlenie. Zawsze można znaleźć jakieś ciekawe miejsce blisko od domu. Nie inaczej było i w tym roku, a wybór padł na położone w pobliżu Koszalina mini Stonehenge (najsłynniejszy chyba z kamiennych kręgów, znajdujący się w Wielkiej Brytanii).

Kamienne Kręgi w lesie grzybnickim (gmina Manowo) znajdują się zaledwie około 20 km od Koszalina w kierunku na Poznań (trzeba wjechać w las z szosy nr 11). Jest to rezerwat archeologiczny, który dokumentuje przebywanie na tym terenie Gotów w I wieku n.e. Wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w tym miejscu w 1974 roku i trwały 5 lat. Kamienne kręgi były miejscem zgromadzeń oraz obrzędów rytualnych przyprawionych odrobiną magii.

 

Na terenie rezerwatu znajduje się:

  • 5 kręgów kamiennych, w tym jeden krąg podwójny, tzn. krąg mniejszy wstawiony w większy, obydwa połączone są ze sobą czterema „szprychami” – takiego układu brak w innych kręgach kamiennych w Polsce,
  • 2 kurhany kamienno-ziemne,
  • 35 płaskich kamiennych budowli nagrobkowych,
  • 6 stosów ciałopalnych, rytualnie zarzuconych kamieniami,
  • 2 trójkątne obiekty kamienne o kulturowym charakterze.

W czasie wykopalisk znaleziono w tym miejscu: paciorki z naszyjników (bursztynowe i kamienne), klamerki srebrne, zapinki ze srebra i złota, srebrne szpile do upinania włosów. Wszystkie eksponaty można obejrzeć w Koszaliński Muzeum przy ul. Młyńskiej, zobacz tutaj

Podobno radiesteci i bioenergoterapeuci uważają, ze to miejsce jest nacechowane niesamowitą energią, ale należy uważać, aby podążać właściwą ścieżką, we właściwej kolejności od kręgu do kręgu, w przeciwnym wypadku można zrobić sobie krzywdę. A jeśli nie wierzycie w takie rzeczy, warto pojechać bo Grzybnica ma niesamowicie piękny las, w którym wyjątkowo przyjemnie jest obserwować budzącą się do życia wiosnę.

W okolicach Koszalina jest wiele wspaniałych szlaków rowerowych, a do kamiennych kręgów prowadzi szlak zielony czyli Szlak Gotów.

Trasa wiedzie przez Mostowo – Wyszebórz – Lubiatowo o łącznej długości 18 km. O innych szlakach rowerowych w Gminie Manowo przeczytasz tutaj.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This