Święta są najczęściej synonimem rodzinnych spotkań w garniturach i eleganckich sukienkach, przy suto zastawionym stole, ewentualnie wybierzemy się na popołudniowy spacer (u nas obowiązkowo nad morze). Nie będę rozwodzić się tutaj o tradycjach związanych z wiarą – te wszyscy znamy.
Nasza świecka tradycja, każe nam wyruszyć zawsze gdzieś w drogę. Na krótko, ale zawsze. Może też być przy okazji kawa i hot dog na Orlenie. Zawsze można znaleźć jakieś ciekawe miejsce blisko od domu. Nie inaczej było i w tym roku, a wybór padł na położone w pobliżu Koszalina mini Stonehenge (najsłynniejszy chyba z kamiennych kręgów, znajdujący się w Wielkiej Brytanii).
Kamienne Kręgi w lesie grzybnickim (gmina Manowo) znajdują się zaledwie około 20 km od Koszalina w kierunku na Poznań (trzeba wjechać w las z szosy nr 11). Jest to rezerwat archeologiczny, który dokumentuje przebywanie na tym terenie Gotów w I wieku n.e. Wykopaliska archeologiczne rozpoczęły się w tym miejscu w 1974 roku i trwały 5 lat. Kamienne kręgi były miejscem zgromadzeń oraz obrzędów rytualnych przyprawionych odrobiną magii.
Na terenie rezerwatu znajduje się:
- 5 kręgów kamiennych, w tym jeden krąg podwójny, tzn. krąg mniejszy wstawiony w większy, obydwa połączone są ze sobą czterema „szprychami” – takiego układu brak w innych kręgach kamiennych w Polsce,
- 2 kurhany kamienno-ziemne,
- 35 płaskich kamiennych budowli nagrobkowych,
- 6 stosów ciałopalnych, rytualnie zarzuconych kamieniami,
- 2 trójkątne obiekty kamienne o kulturowym charakterze.
W czasie wykopalisk znaleziono w tym miejscu: paciorki z naszyjników (bursztynowe i kamienne), klamerki srebrne, zapinki ze srebra i złota, srebrne szpile do upinania włosów. Wszystkie eksponaty można obejrzeć w Koszaliński Muzeum przy ul. Młyńskiej, zobacz tutaj.
Podobno radiesteci i bioenergoterapeuci uważają, ze to miejsce jest nacechowane niesamowitą energią, ale należy uważać, aby podążać właściwą ścieżką, we właściwej kolejności od kręgu do kręgu, w przeciwnym wypadku można zrobić sobie krzywdę. A jeśli nie wierzycie w takie rzeczy, warto pojechać bo Grzybnica ma niesamowicie piękny las, w którym wyjątkowo przyjemnie jest obserwować budzącą się do życia wiosnę.
- 1. Wikipedia
- 2. Muzeum w Koszalinie
- 3. Strona Marzeny i Czarka – polecam – dużo ciekawych informacji
- 4. Oficjalny profil Gminy Manowo
- 5. Stowarzyszenie badań kamiennych kręgów
W okolicach Koszalina jest wiele wspaniałych szlaków rowerowych, a do kamiennych kręgów prowadzi szlak zielony czyli Szlak Gotów.
Trasa wiedzie przez Mostowo – Wyszebórz – Lubiatowo o łącznej długości 18 km. O innych szlakach rowerowych w Gminie Manowo przeczytasz tutaj.
Najnowsze komentarze