Navigation Menu
Co ciekawego robiliśmy w Rethymno?

Co ciekawego robiliśmy w Rethymno?

By on Cze 28, 2017 in Europa, Grecja, Kreta | 0 comments

W Rethymno, na Krecie, wylądowaliśmy na całe dwa tygodnie w ramach programu Erasmus+, który przewiduje szkolenia i praktyki nie tylko dla osób uczących się, ale także pracujących, które chcą poszerzać swoją wiedzę w ramach opracowanych projektów. Tematem projektu był „MENTOR”. W trakcie szkolenia braliśmy udział w wykładach, przygotowanych przez organizację przyjmującą ECTE z Rethymno (www.ecte.gr), a także w zajęciach praktycznych w hotelach i restauracjach. Ze strony polskiej organizacją projektu zajmowało się Regionalne Stowarzyszenie Turystyczno-Uzdrowiskowe z Kołobrzegu oraz Pracownia Kształcenia Zawodowego „Voca Train” również z Kołobrzegu.

Codziennie w biurze ECTE, od drzwi, witał nas taki uśmiechnięty gość – Ermis:

Kreta jest dość sporą wyspą, dlatego od początku było jasne, że mając jeszcze w ciągu tygodnia zajęcia, nie zobaczymy całej wyspy (tak, tak trzeba będzie się wybrać jeszcze raz 🙂 ) i raczej skupimy się na jej części zachodniej.

Na Krecie są dwa lotniska międzynarodowe w Chanii oraz w Heraklionie. Planując pobyt w zachodniej części wyspy lepiej wybrać jako lotnisko docelowe to w Chanii, natomiast jeśli zatrzymamy się we wschodniej części, wówczas lepszym wyborem będzie lotnisko w Heraklionie. Oczywiście wyspa nie jest ogromna, ale dobrze planując zaoszczędzimy sobie, przede wszystkim, trochę czasu.

  • Wynajem auta dobrze jest załatwić przez internet – wówczas auto będzie czekało na Was już na lotnisku z odpowiednimi dokumentami (zobacz np. tutaj).
  • Dla 4 osób wynajęliśmy nissana note za 285,- euro na 14 dni + koszty paliwa.
  • Samochód oddawaliśmy w ostatnim dniu na parkingu przy lotnisku.

Rethymno to trzecie co do wielkości miasto na Krecie, położone nad szeroką zatoką posiada przepiękne, piaszczyste plaże. Choć podobno zamieszkałe jest od czasów minojskich, to rozkwitło pod panowaniem Wenecjan, ale bardzo silnie na architekturze miejscowości odbiły się wpływy tureckie.

Stare miasto to przeurocza plątanina wąskich uliczek pełnych sklepików z pamiątkami, biżuterią i ubraniami oraz całej masy restauracji z kuchnią tradycyjną i międzynarodową oraz kawiarenek. Można wędrować godzinami.

Plaża, wzdłuż której biegnie promenada, rozciąga się od portu przez kilka ładnych kilometrów. Za promenadą w kilku rzędach usytuowane są hotele i pensjonaty różnej kategorii i na każdą kieszeń. Jednym slowem wczasowy raj 😉

 

Co warto zobaczyć w Rethymno?

  1. Wenecką twierdzę czyli Fortezzę, która góruje nad miastem, położona na wzgórzu Palekastro. Budowla została wzniesiona w XVI wieku. Twierdza robi niesamowite wrażenie, jest ogromna, ale najwspanialsze są widoki, które można podziwiać z jej murów obronnych. RADY PRAKTYCZNE: VI – X czynne w godzinach 08:30 – 19:30; XI – V czynne w godzinach 10:00 – 17:00; Bilety: osoba dorosła 4,- euro / rodzina 10,- euro.
  2. Meczet Nerandzes – bardzo charakterystyczny punkt na mapie Rethymno, obecnie mieści salę koncertową i jest pamiątką po tureckim panowaniu na wyspie.
  3. Fontanna Rimondiego – została wybudowana w XVII wieku przez rodzinę lokalnych patrycjuszy, legenda głosi, że osoba, która napije się z niej wody poślubi mieszkańca lub mieszkankę Krety.
  4. Port wewnętrzny – mały port, w którym cumują niewielkie łodzie, a na nadbrzeżu maleńkie knajpki serwują świeże ryby i owoce morza.
  5. Brama wenecka (Porta Guora) – jedyna pozostałość po weneckich murach miejskich oddziela starą i nową część miasta.

W wąskich uliczkach miasta oraz przy nadmorskiej promenadzie znajdują się tysiące mniejszych i większych sklepów z pamiątkami, głównie z: ceramiką, oliwą i tradycyjnymi słodyczami, kosmetykami na bazie oliwy, z ciuchami oraz z biżuterią. Jeden ze sklepików przykuł moją uwagę, to znajdujący się troszkę na uboczu sklep z artystyczną biżuterią „Acrovatis” (ul. Salaminos 2) – warto do niego zajrzeć jeśli chcecie poznać jego wspaniałą właścicielkę, jej kotkę oraz wybrać sobie oryginalną pamiątkę (można zobaczyć tutaj, jakie piękne rzeczy robią). Tak, oczywiście też coś pięknego sobie kupiłam.

Plaża w Rethymno jest piaszczysta, bardzo długa i dość szeroka. Jest też bardzo dobrze zagospodarowana – są boiska do gier zespołowych, można skorzystać z różnego rodzaju sportów i atrakcji wodnych oraz oczywiście wynająć leżaki z parasolem.

Rethymno jest bardzo urokliwym, chociaż dość dużym miastem. Jednak sądzę, ze każdy znajdzie tutaj coś dla siebie:hotele są dostosowane do różnych grup klientów, tysiące knajpek na pewno trafią w gusta każdego, a pogoda, w zasadzie, dopisuje zawsze.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This