Navigation Menu
Niezwykły odcień błękitu – wizyta w Cezarei

Niezwykły odcień błękitu – wizyta w Cezarei

By on Lis 4, 2018 in Izrael | 0 comments

Ostatni dzień pobytu w Izraelu zdecydowałam się poświęcić na odwiedziny w Cezarei. Kolejny słoneczny dzień zapowiadał się przepięknie, ale, że nie należę do wiernych plażowiczek, to zdecydowałam się na wycieczkę i to był kolejny dobry pomysł.

Cezarea leży nad Morzem Śródziemnym, około 60 km od Tel-Avivu. Miejscowość Cezarea leży parę kilometrów od morza i plaży, natomiast ruiny Cezarei pochodzące z 22 roku p.n.e., miasta założonego przez Króla Heroda leżą nad samym morzem. Nie jest łatwo tu się dostać – transport publiczny nie dojeżdża, mimo, że jest to największa atrakcja archeologiczna Izraela. Pozostaje więc wynająć samochód lub skorzystać z transportu wspomnianego już wcześniej – Abraham Tours.

Przejazd – 80,- ILS (przyjazd/odjazd przed wejściem do Parku; wyjazd 10:30, powrót 15:30)
Wstęp do Parku Narodowego Caesarea Maritima – 39,- ILS

Żeby pospacerować po wykopaliskach bez pośpiechu trzeba zarezerwować sobie przynajmniej 3 godziny. O samym parku możecie też poczytać tutaj.

 

 

 

Jak już wspomniałam, Cezarea to kompleks najlepiej zachowanych ruin starożytnych i średniowiecznych w całym Izraelu. To portowe miasto całkowicie stworzone i wymyślone przez Króla Heroda, wspieranego przez Rzymian, robi niesamowite wrażenie i zaskakuje ogromem.

Wejścia na teren rezerwatu archeologicznego są trzy, ja zaczęłam zwiedzanie od Rzymskiego Amfiteatr. Amfiteatr był w stanie pomieścić 4 000 widzów – obecnie nadal odbywają się tam spektakle i koncerty, dobudowana została profesjonalna scena oraz oświetlenie.

Następnie, kierując się w stronę morza, widzimy ruiny pałacu. A w zasadzie ogromne kolumny, które mogą świadczyć o tym jak potężna była to budowla. Część pałacu została zalana wodą, z tego powodu bardzo atrakcyjne są wyprawy nurkowe w tej okolicy.

Kierując się w prawo, wzdłuż brzegu morskiego przechodzimy w kierunku hipodromu. Został on odkopany tylko częściowo, miał ok. 250 metrów długości i 50 metrów szerokości, mieścił 10 000 widzów i był przeznaczony tylko do wyścigów rydwanów.

Z tyłu za hipodromem znajduje się kompleks uliczek oraz pozostałości po publicznej łaźni.

Idąc dalej wzdłuż brzegu dochodzimy wreszcie do portu. Odrestaurowane budynki, a niektóre także zupełnie nowe, oprócz restauracji, galerii sztuki  i sklepów z pamiątkami takimi jak mozaiki, wyroby ze szkła, obrazy oraz biżuteria, znajdziemy tutaj interaktywne muzeum, które zabierze nas w podróż do starożytności.

Aktualnie trwają prace nad restaurowaniem akweduktu, który jest również położony w pobliżu portu.

Warto usiąść na chwilę w jednej z restauracji i zjeść obiad z widokiem na morze, które ma tu niesamowity odcień błękitu. Restauracje nie należą do najtańszych ale za to serwują ogromny wybór świeżych ryb i owoców morza (ok. 100,- ILS/osoba)

 

Zrobiłam spacer uliczkami, mijając restaurowany akwedukt, meczet, mury rzymskie i bizantyjskie oraz inne pozostałości po świetności Cezarei.

Kąpiel na terenie Parku Narodowego Cezarea, poza wyznaczonym miejscem, jest zabroniona, ale trzeba chociaż na chwile popatrzeć na morze i przejść po plaży, która zamiast piaskiem, cała wysypana jest muszelkami.

Cezarea była portem o największym znaczeniu w tym regionie świata około 6 r. p.n.e. stała się oficjalną siedzibą namiestników Judei, a w czasach Jezusa, rezydował tutaj Poncjusz Piłat. Tutaj więziono przez dwa lata św. Pawła przed odesłaniem go do Rzymu.

Po latach trudnej historii, kiedy Cezarea przechodziła z rąk do rąk, utraciła swoje znaczenie i świetność. Budowle zostały zatopione i przysypane piaskiem. Dopiero w 1940 roku zostały ponownie odkryte przez rybaków i stały się obiektem wytężonych prac archeologicznych.

Jeśli lubicie dotknąć historii – to jest wycieczka jak najbardziej dla Was.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This