Navigation Menu
Wenecja – informacje praktyczne

Wenecja – informacje praktyczne

By on Lut 10, 2019 in Europa, Świat, Wenecja, Włochy | 0 comments

W okresie karnawału zawsze tęsknię za Wenecją, to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam. Zanim pojechałam do Wenecji, specjalnie decydując się na okres karnawału, dużo o niej czytałam i dużo się nasłuchałam: że za dużo turystów (po części to prawda), że wcale nieładna i że śmierdzi (nieprawda). Wenecja spełniła moje oczekiwania w 120% i po prostu mnie oczarowała.

Ponieważ nie chciałam zwiedzania „na jeden dzień” i „na szybko”, postanowiłam spędzić w Wenecji 5 pełnych dni, nie licząc dnia przyjazdu i wyjazdu. Oczywiście obawiałam się, że będzie makabrycznie drogo, ale moi włoscy znajomi podpowiedzieli, jak zwiedzać Wenecję i nie stracić milionów.

1. PRZYJAZD

Oczywiście wybrałam samolot, tanie linie, akurat najkorzystniejszą ofertę w tym okresie czasu miał EasyJet na trasie Berlin – Venezia Marco Polo.
Wiadomo, ze lotów trzeba szukać na bieżąco i nie każdemu będą pasowały loty akurat z Berlina – polecam raz jeszcze wyszukiwarkę lotów Skyscanner – znajdziecie ją tutaj.

Z lotniska Marco Polo regularnie jeżdżą zarówno do Mestre, jak i do Wenecji autobusy:

  • Można skorzystać ze zwykłego autobusu liniowego Aerobus ACTV nr 15, bilet w dwie strony kosztuje 15€, pozostałe ceny, jak i godziny odjazdów znajdziecie tutaj.
  • Można skorzystać ze specjalnego autobusu transferowego – serwis ATVO – możecie wykupić go przez internet, a potwierdzenie dostaniecie na maila, cena jak wyżej, a zarezerwować można tutaj.

Jeśli decydujecie się na zwykły autobus, bilety można kupić w automacie na lotnisku.

Nie mam doświadczenia z przyjazdem do Wenecji samochodem, ale jest to pewne, ze i tak będziecie zmuszeni zostawić go na parkingu. Z resztą w takich turystycznych miejscach, transport publiczny jest dużo szybszy i tańszy.

Jeśli przyjedziecie pociągiem, traficie na pewno na Ferrovia, główny dworzec kolejowy, który jest położony dosłownie „u wrót” starej części Wenecji, po wyjściu z dworca od razu zobaczycie przystanki vaporetto.

2. NOCLEG

Wenecja ma ogromną ofertę hoteli, jednak najczęściej ich ceny po prostu powalają na kolana, a na 7-dniowy pobyt trzeba wydać fortunę. Idąc za radą przyjaciół, postanowiłam poszukać jakiegoś fajnego miejsca w Mestre, czyli w części Wenecji położonej na stałym lądzie. Odległość do historycznego centrum Wenecji niewielka, bardzo dobra komunikacja, no i przystępne ceny.

Akurat w dobrej cenie był Hotel Villa Costanza, który szczerze polecam, wygodny, komfortowe pokoje, położony blisko przystanku autobusowego, a jednocześnie w cichej uliczce. Codziennie rano mieliśmy podane pyszne śniadanie. Oczywiście pensjonatów/hoteli/apartamentów jest w Mestre dużo, ale jeśli chcecie zobaczyć właśnie ten, to zajrzyjcie tutaj.

3. TRANSPORT MIEJSKI

Po samym centrum Wenecji będziecie się poruszać tramwajami wodnymi vaporetto. Oczywiście tak, jak wszystko inne, transport miejski jest drogi, dlatego warto nabyć kartę na wiele przejazdów.

Ceny biletów wieloprzejazdowych kształtują się obecnie w następujący sposób:

  • 20,00 € – bilet 1-dniowy
  • 30,00 € – bilet 2-dniowy
  • 40,00 € – bilet 3-dniowy
  • 60,00 € – bilet 7-dniowy

Jeśli przyjeżdżacie z Mestre, na pewno zatrzymacie się na Piazzale Roma, gdzie znajdują się kasy biletowe, a także informacja turystyczna – jedna z ważniejszych ponieważ Piazzale Roma to przystanek wszystkich autobusów przyjeżdżających do Wenecji i miejsce przesiadki na vaporetta.

Informacja Turystyczna na Piazzale Roma – Piazzale Roma Garage ASM, 30135, Venice, Italy, tel. 0039 041 5298711

4. VENEZIA UNICA CITY PASS

Specjalna karta turystyczna, którą warto nabyć ze względu na zniżki, kompleksowość usługi oraz to, ze nie trzeba będzie czekać w kolejkach po bilety do atrakcji turystycznych. Kartę można zamówić ją online, a co ciekawe wybrać tylko te serwisy, które będą nas interesowały – zaprojektować i kupić swoją kartę możecie tutaj.

Za pomocą karty możecie wykupić tańsze bilety do wielu atrakcji, parkingi, bilety na transport miejski, a także wifi, bilety na eventy sportowe i kulturalne.

Karta jest imienna, więc jeśli podróżujecie w więcej osób, każda musi wykupić osobną kartę.

Kartę kupuje się online, na swój e-mail otrzymacie voucher, który jest ważny przez 2 lata od daty zakupu (oczywiście, jeśli w usługach wykupiliście przewodnika na określone dni i godziny, wówczas musicie skorzystać z niego w wyznaczonym czasie). Razem z voucherem otrzymacie numer PNR, który będzie niezbędny do otrzymania zamówionych usług i biletów. Wraz z potwierdzeniem otrzymacie również link – w przypadku zgubienia vouchera, możecie odnaleźć go po kliknięciu w link.

Przy wstępie do muzeów pokazujecie tylko wydrukowany voucher, natomiast bilety trzeba pobrać w punkcie obsługi.

Co ciekawe, dość sporym problemem w Wenecji są toalety publiczne, jest ich niewiele, a jednorazowy koszt, to obecnie 1,5€, użytkownicy karty, tę usługę mają darmową – w punkcie obsługi otrzymacie specjalne karty. Więcej informacji na temat toalet publicznych w Wenecji znajdziecie tutaj.

O szczegółach dotyczących samego zwiedzania Wenecji, Murano i Burano, o tym co warto zobaczyć, o cenach muzeów i atrakcji, a także oczywiście o jedzeniu, będę opowiadać w kolejnych postach.

To co? Walentynki w Wenecji? 😉

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This