Navigation Menu
Majorka – co robić oprócz plażowania?

Majorka – co robić oprócz plażowania?

By on Kwi 7, 2019 in Europa, Hiszpania, Majorka, Świat, Uncategorized | 0 comments

Jeśli nie plaża to co? No właśnie, Baleary na szczęście to nie tylko plaża, ale różnorodne ukształtowanie terenu, niesamowita natura i ciekawa historia, możliwość uprawniania różnych sportów, a więc każdy znajdzie, w czasie urlopu, tutaj coś dla siebie.

A oto co ja polecam.

  1. Zorganizowana wycieczka – Sa Calobra – Soller – Palma de Mallorca

Jeśli mieszkacie na południu wyspy – to zorganizowana wycieczka jest świetnym rozwiązaniem. A to dlatego, ze czas jej trwania to około 9-10 godzin, a do tego realizowany jest różnymi środkami transportu – można spokojnie podziwiać widoki. Na początku autobus zabierze nas do Sa Calobra. Droga, którą będziemy jechać obfituje w punkty widokowe, jest niesamowicie kręta i malownicza.

Plaża Sa Calobra jest zachwycająca. Prowadzi do niej droga częściowo tunelami poprowadzonymi w otaczających je skałach. Plaża jest niewielka, a wrażenie to potęgują znajdujące się dookoła olbrzymie, masywne klify sięgające 200 metrów. W tym malowniczym miejscu będziemy mieli około 1,5h czasu wolnego, który można wykorzystać na lunch lub plażowanie.

Z Sa Calobra popłyniemy statkiem wycieczkowym do portu Soller. Krajobraz po drodze jest niesamowity, spadające do morza klifowe wybrzeże jest monumentalne.

Widok latarni morskiej informuje nas, ze zbliżamy się do portu Soller. Z portu do centrum miasteczka jest spory kawałek drogi, który pokonamy pięknym, zabytkowym tramwajem. Soller to kwintesencja Majorki, a jego krajobraz w dużej mierze definiuje otaczająca go dolina zwana Valle de los Naranjos czyli dolina pomarańczy. Jadąc do centrum miasteczka możemy podziwiać uroki doliny. Sama miejscowość nie jest duża, mieszka tutaj około 10 tys. mieszkańców. Jego centralny punkt to Plac Konstytucji przy którym znajduje się kilka restauracji oraz Kościół St. Bartomeu. Oprócz zwiedzania, warto spróbować w jednej z cukiernii tutejszych ciasteczek migdałowych lub pomarańczowych.

Z Soller do Palmy dojedziemy zabytkowym pociągiem. Podróż trwa około godziny, a po drodze można podziwiać widoki gór Tramuntana, przepięknych miasteczek, wiosek, gajów pomarańczowych i oliwnych.

Podróż tramwajem to 7€ od osoby – bilety można nabyć przed wejściem do tramwaju.

Podróż pociągiem to 18€ w jedną stronę, 25€ w obie strony na trasie Palma – Soller – Palma.

Całodzienna wycieczka to koszt 65€

2. Valdemossa

Valdemossa to niewielka miejscowość położona wśród gór Sierra de Tramuntana, 17 km od stolicy wyspy – Palma de Mallorca.

Można tutaj odwiedzić, udostępniony do zwiedzania Klasztor Kartuzów: aptekę ze zbiorem dawnych przyrządów, dawną celę klasztorną; kolekcję ceramiki; w dwóch celach zgromadzono pamiątki po George Sand i Fryderyku Chopinie. Chopin poznał Sand 1836 roku, 2 lata później spędzili wspólnie zimę na Majorce, początkowo w Palmie, a później przenieśli się, wraz z dwójką dzieci Sand do klasztoru w Valdemossie. Chopinowi służył śródziemnomorski klimat, ale wyjątkowo deszczowa zima 1938/39 roku, wyjątkowo źle wpłynęła na zdrowie i samopoczucie kompozytora. Po wiyzycie kochanków na wyspie zostało niewiele pamiątek, a te zgrrmadzone są w celi nr 2 i 4. Są to listy, pianino na którym grał Chopin, pukiel jego włosów, który zachowała Gorge Sand. Po zwiedzaniu można wysłuchać krótkiego recitalu z utworami Chopina.

Miasteczko jest przepięknie i malowniczo położone, same rozpościerające się dookoła widoki powodują, że warto tu przyjechać.

Wycieczka zajmie nam około pół dnia do 6h.

Cena wstępu do Klasztoru to 7€

3. Palma de Malorca – stolica wyspy

Stolicę wyspy koniecznie trzeba odwiedzić, znajdziemy tu wiele ciekawych obiektów do zwiedzania, ale warto tu przyjechać także tylko po to, żeby przespacerować się uliczkami starego miasta lub skorzystać z uroków życia nocnego.

Do największych atrakcji Palmy możemy zaliczyć:

  • Katedra Le Seu – symbol miasta, widoczna niemalże z każdej strony, potężna i dominująca nad krajobrazem miasta; jej powierzchnia to 6600 m2, wysokość 44m. Jej wnętrze robi równie piorunujące wrażenie, między innymi przepiękny żyrandol, zaprojektowany przez Gaudiego.
  • Pałac Królewski Almudaina – znajduje się w pobliżu katedry i jest letnią rezydencja rodziny królewskiej. Powstał w XIII wieku, do celów obronnych, kiedy jeszcze wyspą władali muzułmanie.
  • Zamek Bellver – znajduje się 3 km od centrum miasta, wzniesiony został na wzgórzu i był jedną z pierwszych budowli w tej okolicy. Zamek położony jest w przepięknym parku, będzie to również dobra wycieczka dla wielbicieli natury i poszukujących cienia 😉
  • Passeig des Born – jeden z najpiękniejszych bulwarów spacerowych Palmy, otoczony przez ekskluzywne restauracje i sklepy.
  • Dzielnica Santa Catalina – dzielnica która wcześniej była miejscem zamieszkanym przez rybaków, dzisiaj słynie z najlepszych restauracji na wyspie.
  • Paseo Maritimo – promenadą trzeba przespacerować się koniecznie! Można też uprawiać tu jogging, jeździć na rowerze lub rolkach, najlepiej za dnia, a wieczorem odwiedzić jeden z modnych klubów.

Atrakcji jest więcej – muzeów, kościołów czy galerii sztuki. Można też odwiedzić Palma Aquarium, aby popływać łodzią ze szklanym dnem wśród rekinów, cenniki i godziny otwarcia znajdziecie tutaj.

 

Oczywiście, nie zapomnijcie o plażowaniu – słodkie lenistwo na ciepłym piasku każdemu dobrze zrobi!

Różnorodność Majorki sprawi, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Można śmiało podzielić czas pomiędzy plażowanie, zwiedzanie i sport. Dla najwytrwalszych polecam spotkania, w ogromnych halach piwnych i muzyce zbliżonej do disco-polo tylko po niemiecku i chyba jednak trochę bardziej na ludowo. Bo trzeba przyznać, że oprócz Hiszpanów na Majorce wypoczywają głównie Niemcy, a wielu z nich ma na wyspie swoje posiadłości.

Podsumowując – warto wybrać się na Majorkę, na pewno nie będziecie się tutaj nudzić.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj Małgo on tour!

Dołącz do mnie, aby otrzymywać informacje o nowych postach lub ciekawych wydarzeniach.

Subskrypcja zakończona sukcesem!

Pin It on Pinterest

Share This